Súčasťou ich 34. ročníka v Červenom Kláštore bude ľudová hudba, tanec a remeslo už budúci víkend - 21. až 23. mája. Riaditeľ Podtatranského osvetového strediska (POS) v Poprade Ladislav Havlík uviedol, že na podujatí sa predstaví viac ako 800 účinkujúcich a 24 remeselníkov.
Organizátori, ktorými sú POS, mesto Spišská Stará Ves, obec Červený Kláštor a nezisková organizácia Cyprián, sa pre zmenu termínu rozhodli predovšetkým pre počasie, ktoré im minulý rok neprialo a celý program sa musel presťahovať do kultúrneho domu v Spišskej Starej Vsi.
„Celé slávnosti budú veľmi zaujímavé, začneme v piatok v Spišskej Starej Vsi, kedy sa predstavia detské folklórne súbory (DFS) Pieniny a zo Spišskej Starej Vsi, nasledovať bude sprievod domácich a zahraničných súborov, vystúpenie FS Maguranka a rómskeho FS Loli Roklica z Veľkej Lomnice, “ priblížil piatkový program Havlík. Večer zavŕši v amfiteátri v Červenom Kláštore koncert hudobnej skupiny Desmod.
V sobotu sa začne trh ľudových remesiel, počas ktorého vystúpia deti z poľského FS Mali Šwarni z Nowého Targu. Na programe v tento deň je aj prezentácia tradičnej kultúry Malopoľského vojvodstva. Raritou na Slovensku je, že účinkujúci budú počas ZFS splavovať Dunajec na pltiach. Vystúpia i hostia z Ružomberka, Bratislavy, Szczanice z Poľska, Uherského Brodu z Českej republiky a FS Taoba z Gruzínska. Sobotňajší večer zavŕši vystúpenie speváčky ľudových piesní z Liptova Anny Hulejovej a FS Liptov. Počas ZFS sa uskutoční aj oficiálne otvorenie Dní tradičnej kultúry na Slovensku, počas ktorých sa ako hlavný región tohto ročníka predstaví Liptov a jeho ľudové umenie. Okrem spevu a tanca budú môcť návštevníci ochutnať aj typické liptovské jedlá.
V nedeľu bude pokračovať trh remesiel v areáli amfiteátra v Červenom Kláštore a so svojím programom sa predstavia detské FS Zo Spišských Hanušoviec, Spišskej Starej Vsi, Kežmarku a Štrby. V záverečnom programe vystúpia tradičné goralské FS ako Vagonár a FS Maguranka, ale aj hostia z Poľska, Českej republiky, Bratislavy a Prešova.
Okrem hudby a tanca budú môcť návštevníci obdivovať aj rôzne remeslá, svoje umenie predstavia rezbári, drotári, výšivkári, keramikári, ale aj tkáči, \" konkretizoval Halvík. ZFS majú nadregionálny charakter a patria medzi päť najväčších folklórnych podujatí na Slovenku. „Vždy sa snažíme vybrať program tak, aby bol zaujímavý pre mládež, aby bol pre ňu pútavý po všetkých stránkach a vo všetkých oblastiach tradičnej kultúry, akými sú tanec, spev, hudba a ľudové remeslo, “ konštatoval na záver.
0